Fotowoltaika (PV) to sposób na przekształcenie światła słonecznego w energię elektryczną. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form energii odnawialnej, stosowana w panelach słonecznych na dachach, w farmach słonecznych i w statkach kosmicznych.
Jak działa fotowoltaika?
Panele słoneczne składają się z warstw różnych materiałów, które absorbują światło słoneczne i wytwarzają energię elektryczną. Górna warstwa pochłania fotony (małe cząsteczki światła) i zamienia je na elektrony. Elektrony te przepływają przez przewody i tworzą prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania domów lub ładowania akumulatorów.
Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?
Istnieje wiele korzyści z używania energii słonecznej zamiast paliw kopalnych lub energii jądrowej:
- Panele słoneczne nie zanieczyszczają środowiska ani nie produkują gazów cieplarnianych, jak to się dzieje w przypadku innych form wytwarzania energii, więc są lepsze dla naszego środowiska.
- Są bardzo wydajne w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną – mogą wyprodukować ponad 50% więcej energii niż elektrownie węglowe na każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę!
- Są bezobsługowe i mogą działać przez wiele lat, co oznacza, że nie musisz się o nie martwić.
Czym jest magazyn energii?
Magazyn energii to inaczej bateria lub akumulator, który służy do przechowywania energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Baterie słoneczne są często stosowane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej lub gdzie jest ona niestabilna. Magazyny energii są też używane do zapisywania energii wyprodukowanej przez panele słoneczne w ciągu dnia, aby można było je później wykorzystać w nocy lub podczas burz.