Co jest lepsze opony zimowe czy wielosezonowe?

Jest to częste pytanie wśród kierowców z północnych części kraju. Niestety, prosta odpowiedź brzmi: opony zimowe i wielosezonowe nie są wyraźnie lepsze lub gorsze od siebie. Oba rodzaje opon mają swoje zalety, a ich osiągi będą się różnić w zależności od osobistych potrzeb i preferencji.

Celem opony zimowej jest utrzymanie trakcji w zimnych i zaśnieżonych warunkach. Chociaż zapewniają one dobrą trakcję w cieplejszych miesiącach, nie są przeznaczone do użytku przez cały rok. Z drugiej strony, opona wielosezonowa jest przeznaczona do użytku przez cały rok i zapewnia dobre osiągi przez cały sezon zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. Oferuje niższy poziom hałasu niż opona zimowa, ponieważ ma zoptymalizowany wzór bieżnika z głębokimi rowkami rozpraszającymi wodę, co sprawia, że jazda na niej jest bardziej komfortowa przez całe lato. Nie posiada jednak żadnej mieszanki, która byłaby w stanie utrzymać lód, więc trzeba zachować szczególną ostrożność podczas jazdy w ośnieżonych lub oblodzonych warunkach.

Opony zimowe mają bardziej miękką mieszankę gumową, która zwiększa przyczepność na śniegu i lodzie, ale również zużywa się szybciej niż twardsza mieszanka gumowa opony wielosezonowej. W oponach zimowych stosuje się również lamele (cienkie nacięcia) we wzorze bieżnika, które pomagają rozprowadzać wodę z dala od miejsca styku z podłożem, co zwiększa przyczepność na mokrej nawierzchni. Więcej na automission.pl

admin