Czy jazda na nartach jest zdrowa?

Wraz z nastaniem zimowych chłodów, stoki górskich kurortów w całym kraju zaczynają się otwierać. Foldery turystyczne obiecują fantastyczną zabawę na stoku, a obrazy ludzi zjeżdżających na nartach lub snowboardzie są piękne i ekscytujące. Ale czy narciarstwo jest zdrowe?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to świetny sposób na zdobycie ćwiczeń i cieszenie się świeżym powietrzem. W rzeczywistości lekarze są zachęcani do wspierania wysiłków pacjentów, aby byli jak najbardziej aktywni fizycznie, a sprawność fizyczna jest powszechnie uznawana za ważny element dobrego zdrowia. Jazda na nartach pozwala spalić więcej kalorii niż siedzenie, ale to nie znaczy, że jest dla ciebie dobra.

Ćwiczenia mają wiele zalet, w tym zmniejszenie stresu, budowanie siły i wytrzymałości, poprawę zdrowia sercowo-naczyniowego i wiele innych. Jednak każda czynność, która powoduje ból lub kontuzję, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, gdy powstrzymuje cię przed robieniem innych rzeczy, które wolałbyś robić – a w przypadku kontuzji narciarskich nie jest to rzadkością. Badanie zlecone przez National Ski Areas Association wykazało, że 36 procent narciarzy doznało urazów na tyle poważnych, że w poprzednim sezonie nie było ich na stoku przez co najmniej jeden dzień.

Najczęściej zgłaszanymi urazami były zwichnięcia (27 procent) i nadwyrężenia (21 procent), a następnie złamania kości (15 procent). Więcej na funokay.pl

admin